Објавено на:

Германската тајна служба: Путин е подготвен за опсада на Киев, тој ќе го уништи градот

t

ерманските медиуми јавуваат дека експерти од Федералната разузнавачка служба (БНД) и Бундесверот секојдневно го анализираат движењето на руските војници и отпорот на украинските вооружени сили. Прогнозите на германската тајна служба за можниот натамошен тек на војната не се многу оптимистички, наведува АРД.

Според германските безбедносни кругови, Москва има намера што поскоро да ја преземе контролата врз источна Украина, а и натаму има планови за преземање на градот Киев. Најкрвавата фаза од војната допрва доаѓа, сметаат германските разузнавачи. Војската на Путин сè уште не употребила дел од вооружените системи во нивниот арсенал, а некои единици подготвени на границата и натаму не се употребени, наведува БНД.


Во моментот нема докази дека руската агресивна војна би ја загрозила моќта и влијанието на Путин. Напротив: луѓето околу него и натаму се лојални на претседателот, велат извори на БНД. Шпекулациите за здравјето на Путин, според безбедносните кругови, не помагаат, а нема конкретни докази за болеста.

Сепак, постојат докази дека рускиот лидер сè повеќе се повлекува во последните месеци, се вели дека тој првенствено читал историски и идеолошки списи, а пишувал и свои трактати. Тој речиси престанал да се занимава со прашања од внатрешната и економската политика.

Според германските безбедносни кругови, по една недела војна, руските загуби се секако далеку поголеми од официјалните бројки за околу 500 загинати и 1.600 ранети војници. Фрустрацијата е голема во руската војска, направени се логистички грешки, а снабдувањето со храна, бензин и муниција не се одвива без проблеми. Според германските безбедносни извори, извештаите за разочаран воен персонал се сметаат за веродостојни.

Во првите бранови на напади, главно биле респоредени неискусни, млади војници кои често отслужувале воен рок. Веројатно намерно, сметаат германските експерти за безбедност.

Тактиката би можела да биде дека овие единици би можеле дури и да бидат жртвувани за првично да ја исцрпат украинската армија. После тоа, ќе бидат распоредени нови, подобро опремени и многу поискусни единици, на пример за поставување на опсадни прстени околу градовите, а за очекување е, според БНД, главниот град Киев на крајот да биде окупиран. Кога тоа ќе се случи, не е јасно. На ова може да му претходи продолжена воена опсада на градот, со катастрофални последици за населението и колапс во снабдувањето со вода за пиење, храна и електрична енергија.

Во такво сценарио, руската војска потоа може да создаде хуманитарен коридор, паралелно со апел до цивилите безбедно да го напуштат градот.

Во најлош случај, московските трупи тогаш би ги гледале преостанатите луѓе како непријателски борци и соодветно би реагирале.

Слично на првата чеченска војна во средината на 90-тите, во која главниот град Грозни беше во голема мера уништен, посочуваат германските разузнавачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ги нервирал чуварите и затворениците: „Поради недисциплина“…

Германските медиуми објавија дека поранешниот тенисер Борис…

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил…

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца…

Засилени контроли: Само вчера, 144 казни во…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

ВИСТИНСКА ТРАГЕДИЈА: 11 новороденчиња изгореа во пожар…

Единаесет новороденчиња загинале во пожар што го…