Објавено на:

Германскиот канцелар исплашен? Европа не треба да го прекине увозот на гас од Русија – зошто канцеларот мисли така?

t

И покрај воведувањето на казните економски санкции за Русија, германскиот канцелар Олаф Шолц во понеделникот рече дека Европа треба да продолжи да увезува руска нафта и гас, кои според него се „суштински“ за енергетската безбедност на континентот.

„Во моментов, снабдувањето со енергија на Европа за производство на топлина, мобилност, снабдување со електрична енергија и индустрија не може да се обезбеди на друг начин“, освен со увоз од Русија, се вели во официјалното соопштение од канцеларијата на Шолц. „Затоа тоа е од суштинско значење за обезбедувањето јавни услуги и секојдневниот живот на нашите граѓани“.


Германија се потпира на Русија за околу 55% ​​од вкупното снабдување со гас, додека ЕУ увезува повеќе од половина од сите нејзини енергетски производи. Од овој увоз, Русија испорачува 41% гас, 46% јаглен и 27% нафта.

Затоа, ЕУ не сакаше да ја санкционира руската енергија како одговор на конфликтот во Украина, дури и додека ја погоди Москва со невидени ограничувања, затворајќи го нејзиниот воздушен простор за руските летови, забраната на руските медиуми и снабдувањето со оружје за Украина.

За Германија, обезбедувањето континуиран проток на нафта и гас е уште покритично. Инвестициите на земјата во ветерна енергија не успеаја да испорачаат доволно енергија за да се надомести затворањето на централите за јаглен, а нејзините последни три нуклеарни централи се планира да бидат затворени до крајот на оваа година. Гасоводот „Северен тек 2“ требаше да ги задоволува енергетските потреби на Германија со евтин природен гас од Русија, додека Берлин не го откажа сертификатот пред руската воена офанзива во Украина.

Германија моментално се движи кон намалување на зависноста од рускиот гас, а министерот за економија Роберт Хабек во саботата објави дека ќе изгради два терминали за течен природен гас (LNG) за да овозможи увоз од добавувачи како САД. Во меѓувреме, Германија веќе ги надминува целите утврдени со планот на ЕУ за 2030 година, кој предвидува 32% од целата енергија да се произведува од обновливи извори.

„Германската влада работи напорно со месеци со своите партнери во Европската унија и пошироко за да развие алтернативи за руската енергија“, продолжи изјавата на Шолц. „Сепак, ова не може да се направи преку ноќ. Затоа е свесна одлука од наша страна да продолжиме со активностите на деловните претпријатија во областа на снабдувањето со енергија со Русија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Русија ќе ги напушти и Светската трговска…

Руското Министерство за надворешни работи му предложи…

(Видео) Не очекуваа ваков одговор: Русите пресретнаа…

Руското Министерство за одбрана објави видео на…

Врховниот суд на Русија ќе го прогласи…

Врховниот суд на Русија на 26 мај…