Објавено на:

Германскиот канцелар не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина. Тој предупреди на можна понатамошна ескалација, јави ДПА.

Според Шолц, засега нема знаци дека луѓето сфатиле колку е важно крајот на конфликтот да биде „што е можно поскоро“. Тој стравува и од „ескалација на војната“.


Потребно е да бидеме способни да донесуваме разумни, многу добро информирани и исто така, многу храбри решенија – што и го правиме тоа – појасни Шолц.

Тој повторно подвлече оти нема да донесе одлука, што би довела до директен конфликт меѓу НАТО и Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија ги ограничи цените на брашното, зејтинот,…

Министерството за трговија, туризам и телекомуникации на…

Рама не’ охрабрува: Браќа Македонци и Албанци,…

Премиерот на Албанија, Еди Рама преку Твитер…

Се огласи Пендаровски: Овој француски предлог е…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ми соопшти,…

Украина “се спука” со Сирија заради признавањето…

Министерството за надворешни работи на Украина објави…

Оградата ќе спречи напад? Полска ја заврши…

Полска ја заврши изградбата на 187 километри…