Објавено на:

Германскиот канцелар со апел до членките на ЕУ: Примете што поголем број украински бегалци

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика другите западни земји кои се наоѓаат „подалеку од Украина” да примат повеќе бегалци.

Шолц повикот го упати за време на заедничката прес-конференција со Борис Џонсон во Лондон.

ермнаскиот канцелар бранот бегалци од Украина го опиша како „една од ужасните последици од оваа крвава војна”.

-Многу земји во Европа примија бегалци, особено оние на границите со Украина – Полска, Словачка, Унгарија, Бугарија, Романија – и ние сме многу благодарни на тие земји. Повеќе од два милиона Украинци заминаа во Полска. Во Германија имаме повеќе од 300.000 бегалци од војната. Затоа ќе бидеме среќни и благодарни доколку и многу други европски земји учествуваат во приемот на бегалците. Ова ќе биде главна задача за ЕУ ​​и ќе биде следниот предизвик за Унијата, изјави Шолц, цитиран од Би-Би-Си.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОН: Војната во Украина предизвика најголем бран…

Руската инвазија на Украина го предизвика најголемиот…

Членките на ЕУ ќе добијат 3,5 милијарди…

Земјите-членки на Европската Унија ќе добијат уште 3,5…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Повеќе од три милиони бегалци се вратиле…

Повеќе од три милиони украински бегалци веќе…

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…