Објавено на:

Германскиот министер за економија: Водевме наивна политика кон Русија последните десет години

t

Гасоводот „Северен тек 2“ нема да биде сертифициран во догледно време, изјави министерот за економија на Германија, Роберт Хабек, кој е во посета на САД.

„Имавме „Северен тек 2“. „Сега нема индикации дека гасоводот би можел да добие дозвола во догледна иднина“, рече Хабек.


Тој исто така додаде дека Германија во изминатите десет години води „барем наивна, а можеби и погрешна“ политика кон Русија, поради што паднала „во голема енергетско-политичка зависност“. Министерот посочи дека ситуацијата е променета откако новата германска влада дојде на власт.


Тој исто така додаде дека не треба да се воведуваат санкции против Русија, кои Западот сам нема да може да ги издржи и кои ќе и наштетат на глобалната економија.


На 24 февруари рускиот претседател Владимир Путин го објави почетокот на воената операција за демилитаризација на Украина. Обраќајќи им се на своите сограѓани, тој рече дека околностите „бараат решителна и итна акција“, бидејќи републиките од Донбас се обратиле до Москва за помош. Подоцна, Министерството за одбрана на Русија нагласи дека руската армија не нанесува никакви удари врз градовите во Украина: воената инфраструктура е оневозможена со средства со висока прецизност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот…

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин…

Убиени повеќе од 200 украински војници, соборени…

На 88-от ден од специјалната операција во…

Медински: Русија е спремна да преговара со…

Помошникот на претседателот на Русија, шеф на…