Објавено на:

Германскиот министер за економија: Германија буквално е посиромашна, ние плаќаме за кризата во Украина

t

Германски министер: Берлин ја плаќа цената за ситуацијата во Украина

Германија и цела Европа во моментов ја „плаќаат цената“ за кризата во Украина, изјави министерот за економија на Германија, Роберт Хабек.


Според Хабек, „Германија буквално ќе биде посиромашна“, меѓу другото и поради поскапувањето на енергенсите.

Според него, Германија постепено ја намалува зависноста од испораките на руски гас.

„Зависноста од гас беше 55 отсто, денес е 35 отсто, што значи дека чекорите што беа преземени беа успешни. „Продолжуваме да работиме за да обезбедиме работа на терминалот за течен гас“, рече германскиот министер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…