Објавено на:

Германскиот министер за економија: Источниот дел на Германија може да се соочи со недостиг на гориво

t

Источниот дел на Германија ќе се соочи со недостиг на гориво доколку ЕУ усвои ембарго за руската нафта, предупреди сојузниот министер за економија Роберт Хабек во средата во ТВ интервју.

Земјите на ЕУ се подготвуваат да гласаат за предлогот според кој руската сурова нафта ќе биде исфрлена во рок од шест месеци и рафинирани производи до крајот на годината. Мерките се дел од најновите санкции поврзани со Украина против Москва.

„Не може да се исклучи, за жал, морам да кажам, дека всушност ќе има недостиг“, рече Хабек за телевизијата RTL.

„Може да има краток период во кој ќе имаме многу малку нафта, а со тоа и ниска достапност на гориво“, продолжи Хабек, уверувајќи сепак дека владата работи на тоа да не се случи.

Источниот дел на Германија го снабдува рафинеријата Швед, која целосно работи на руски увоз. Тој е еден од најголемите капацитети за преработка на сурова нафта во Германија и обезбедува 90% од бензинот, дизелот и мазутот што се користат во Берлин и покраината Бранденбург. Ако ембаргото биде одобрено, рафинеријата можеби ќе мора да се затвори, објави во понеделникот германската телевизија Дојче веле.

Германија го намали увозот на нафта од Русија на 12% од 35% откако започнаа руските воени операции во Украина кон крајот на февруари, во согласност со напорите на ЕУ да се откаже од руските енергетски резерви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Османи: Косовски политичар кажа дека Ахмети е…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…