Објавено на:

Германскиот министер за финансии дециден: Ниту сега, ниту во иднина Германија нема да плаќа руски гас во рубљи

t

Германија нема да плати руски гас во рубљи и во моментов прави сè за да се стави крај на нивната зависност од руските извори на енергија, вели германскиот министер за финансии Кристијан Линднер.

„Ние нема да дозволиме да зависиме од Русија. И, дури и во иднина нема да платиме руски гас во рубљи. Јасно е дека стануваме независни од Русија што е можно поскоро“, напиша Линднер на Твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија ќе ги отплаќа кредитите од Русија…

Михаил Мишустин наредил потпишување меѓувладин договор за…

Левица: НВО и македонските власти додека зборуваат…

Невладини организации и меиуми на чело со…

Расте цената на нафтата, се намалува цената…

Природниот гас во Европа утрово падна за…

Турција ќе плаќа дел од рускиот гас…

На средбата меѓу турскиот и рускиот лидер,…

“Гаспром”: Нема гас за Германија

Рускиот енергетски гигант „Гаспром“ денеска соопшти дека…