Објавено на:

Германскиот претседател Штајнмаер: Погрешно го проценив Путин – Се каам што го поддржував Северен тек 2

t

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, кој долго време се залагаше за приближување на Западот до Русија, изрази жалење за неговиот став, велејќи дека неговата долгогодишна поддршка за гасоводот Северен тек 2 е исто така голема грешка.

Штајнмаер, социјалдемократ кој беше министер за надворешни работи пред канцеларката Ангела Меркел, рече дека поради руската инвазија на Украина, тој и сите останати мора да повлечат линија и искрено да ги признаат своите грешки.

„Не верував дека Путин ќе се согласи со падот на неговата земја“

„Мојата посветеност на Северен тек 2 беше очигледно грешка“, рече Штајнмаер. Сега веќе нарушениот гасовод „Северен тек 2“ беше критикуван од многумина, тврдејќи дека ќе ја ослаби Украина со тоа што ќе ја исклучи од енергетскиот бизнис.

„Се задржавме на врската во која Русија повеќе не веруваше и за која не предупредуваа другите партнери“, рече Штајнмаер. Тој беше истакнат член на Социјалдемократската партија предводена од поранешниот канцелар Герхард Шредер.

„Не верував дека Владимир Путин ќе се согласи на целосна економска, политичка и морална пропаст на својата земја во име на неговото империјално лудило. За тоа згрешив, како и сите други“, додаде германскиот претседател.

Штајнмаер беше под бран критики

Критичарите на социјалните мрежи постојано објавуваа фотографии од Штајнмаер како се гушка со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Многу отворен во критиките беше и украинскиот амбасадор Андриј Мелник.

Кога Штајнмаер организираше концерт за солидарност за Украина, Мелник саркастично напиша на Твитер дека се чини дека единствените солисти се Руси.

„Тоа е навреда. Извинете, но не доаѓам“, напиша тогаш Мелник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…