Објавено на:

Германските власти до граѓаните: Штедете го плинот, дури и ако стане студено

t

Германските власти ги повикуваат граѓаните да се обидат да штедат гас и покрај постуденото време, откако официјалните бројки покажале натпросечна потрошувачка на енергија и покрај претходните повици за штедење.

„Без значителни заштеди, кои ги вклучуваат и приватните домаќинства, ќе биде тешко да се избегне недостиг на гас оваа зима“, рече Клаус Мулер, директор на германскиот енергетски регулатор, во соопштението за печатот.

„Потребно е намалување на потрошувачката на енергија од најмалку 20% за да се избегне недостиг“, објави регулаторот.

„Треба да заштедиме на бензин дури и ако со доаѓањето на зимата станува постудено. Тоа зависи од секој од нас“, рече Мулер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Естонија купува американски ХИМАРС!

Естонија, земја-членка на НАТО, која граничи со…

За 29% зголемено производство на струја на…

АД ЕСМ соопшти дека за 11-те месеци…

Чудно но вистинито: Лишен од слобода жител…

Денеска (03.12.2022) во периодот од 05.00 до…

Левица: Нема класно без национално ослободување!

Нема класно без национално ослободување порачаа од…

Арсовска: Договорот со приватните превозници е раскинат…

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска во изјава…