Објавено на:

Германските власти продолжуваат со “урнебесни” барања за граѓаните: Туширајте се со ладна вода, заштедете природен гас

t

Германците ги повикаа граѓаните да се тушираат со постудена вода за да се заштеди гас

„Ќе мора да се запрашате дали навистина треба да се туширате со топол туш седум дена во неделата ако се греете на гас“, вели Клаус Милер, шеф на Федералната агенција за мрежи во Германија.

Неговите зборови во интервју за Н ТВ потсетија на изјавата на европската комесарка за антимонополски прашања Маргрет Вестагер, која ги советуваше жителите на ЕУ да ги контролираат тушевите и туширањето на нивните тинејџери, а кога ќе ја исклучат водата, да можат да кажат „Еве ти се, Путин“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германскиот претседател игнориран при пристигнувањето на Блискиот…

Катарскиот министер за надворешни работи го остави…

Путин: Цел свет им се смее на…

Светот им се смее на некои од…

Германската економија ќе забави без зелена транзиција

Неизвесноста околу распределбата на фондовите ја влоши…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…

Премиерот на Баварија: Германија е во „сериозна…

Владата на канцеларот Олаф Шолц е „целосно…