Објавено на:

Германските законодавци потврдија: Германски војници патуваат за Босна

t

Во Бундестагот денеска беше официјално потврдено – Германија размислува да испрати воен
контингент во Босна и Херцеговина, во рамките на ЕУФОР.

Берлин тоа го оправдува со грижата за мирот и стабилноста на БиХ, пренесува РТРС.


„Го поздравуваме зајакнувањето на воената мисија во БиХ и размислуваме за вклучување на
германската армија во операцијата. Германија е загрижена поради плановите за
сецесионизам. Тоа е напад врз единството, мирот и стабилноста на БиХ, Западен Балкан и
Европа“, изјави Ана Лирман, државен секретар за Европа во германското Министерство за
надворешни работи на седницата на Бундестагот посветена на БиХ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин почна да дели пасоши во окупираните…

Во блиска иднина во Керсон треба да…

Е*ете се со вакви предлози: Украинците гневни…

Советникот на украинскиот претседател Алексеј Арестович користеше…

(Видео) Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен…

Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен доколку…

Шпанија и Португалија најголеми жаришта на мајмунски…

Португалските здравствени власти денеска потврдија 10 случаи…

СПЦ ја одобри и благослови, а Фанар…

Позитивни сигнали пристигнаа од Цариград и од…