Германски медиуми: Германија има муниција за неколку часа, во најдобар случај неколку дена војна!

t

Германската армија има многу малку муниција. Според достапните податоци, во случај на војна резервите ќе траат само неколку часа, или во најдобар случај неколку дена, пишува германски „Ди Велт“.

Со оглед на воените операции во Украина и имајќи ги предвид обврските кон НАТО алијансата, Германија планира да го надмине овој проблем.

Затоа Канцеларијата на германскиот канцелар Шолц организираше средба со претставници на одбранбената индустрија. Се разговараше за прашања како да се зголеми производството на муниција.

Касетите и патроните мора да се усогласат со барањата на НАТО и да бидат функционални на температури од -54 до плус 52 Целзиусови степени.

Искуството на Бундесверот за време на воените операции во Авганистан и Мали покажа дека овие прагови не се доволни. Муницијата сега мора да работи дури и на температури до 63 степени, што е многу тешка задача за производителите.

Друг голем проблем е недостатокот на суровини, според „Ди Велт.

Жив патрон за оружје или тенковска школка содржи производство на памучна ткаенина, т.н. влакненца. Најважниот снабдувач на оваа клучна компонента е од Кина. Речиси сите европски производители го купуваат од Кина, но во последните години залихите се значително намалени.

Одложувањата се случија на почетокот на пандемијата на корона вирусот. Сега се потребни шест до девет месеци за да се испорача гориво од Кина. Порано беа потребни само три. Во такви околности е многу тешко да се планира нешто.

Борбите во Украина доведоа до огромно губење муниција и им покажаа на трупите на НАТО дека треба да ги надополнат своите резерви. Според проценките, Киев дневно троши од 6.000 до 10.000 гранати од голем и среден калибар. Русија отпушти дури 20.000.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија можеби ќе ѝ прати на Украина…

Германската влада одобри испорака на 88 тенкови…

Бугарија за половина година извезла оружје од…

Бугарија за пет месеци извезла оружје во…

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

МВР со полни раце работа: Контрола во…

Денеска во периодот од 00.00 до 04.00…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…