Објавено на:

Германски министер: Возете велосипед и не ги загревајте домовите, да се ослободиме од руските енергенси

t

Возете велосипед, не го загревајте вашиот дом! Министерот за економија на Германија апелира Германците да станат независни од руската енергија.

Шефот за економија и клима, Роберт Хабек ги замоли сограѓаните да се префрлат на возење велосипед и користење на јавен превоз, како и да го олеснат греењето на домовите во услови на тековната енергетска криза.

„Ги замолувам сите да се посветат на заштеда на енергија токму сега“, рече Хабек за медиумската група „Функе“, „Можеме да станеме понезависни од рускиот увоз само кога ќе го направиме општествен проект“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) “Големиот патриот” Милошоски за време на…

"Големиот патриот" Антонио Милошоски во 2001 година…

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Средба Османи-Бербок: Германија е најгласен поддржувач на…

Во рамки на учеството на 78-то Генералното…

Украина одби да прими стари тенкови Леопард…

Како што наведе Дер Шпигел, Киев не…

Бербок: На многу Германци не им е…

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок…