Објавено на:

Германски пратеник бара протерување на украинскиот амбасадор во земјата, бил симпатизер на нацизмот

t

Заменик-претседателката на левицата на Бундестагот Севим Дагделен го обвини украинскиот амбасадор во Берлин Андреј Мелник дека е симпатизер на нацистите и повика на итно протерување. Овој потег уследи откако Мелник го навреди канцеларот Олаф Шолц, нарекувајќи го „навреден колбас“ затоа што се двоумел да допатува во државна посета на Украина.

„Ако сега не го избркате нацистичкиот симпатизер Мелник, сте изгубиле секаква самодоверба“, напиша Дагдален на Твитер.


„Секој како Мелник, кој го опишува нацистичкиот соработник на Бандера како „наш херој“ и оди на аџилак до неговиот гроб или го брани десничарскиот баталјон Азов како „храбар“, всушност сè уште со добра волја се опишува како „нацистички симпатизер“. “, додаде таа.

Претходно вчера, во интервју за новинската агенција ДПА, украинскиот амбасадор изрази фрустрација поради недостатокот на поддршка од Германија за Украина во нејзината борба против Русија. Дипломатот го опиша Шолц како „навреден колбас“, кој нема „државна позиција“ како одговор на одбивањето на Шолц да посети источноевропска земја. Мелник, исто така, го критикуваше Берлин за неисполнување на ветувањето дека Киев ќе испорача гранати за самоодни противвоздушни пушки „Чита“.

Други германски политичари, исто така, го критикуваа Мелник за неговите коментари. Потпретседателот на Бундестагот Волфганг Кубицки му порача на Мелник дека „Олаф Шолц не е колбас туку канцелар на Сојузна Република Германија“. Друг член на парламентот, Јохан Вадепул, го повика украинскиот дипломат соодветно да се однесува со германските државници, додавајќи дека „изјавите на Мелник не и помагаат на Украина“.

Конфликтот меѓу Украина и Германија се случи во средината на април, кога Киев одби да го прими германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, кој имаше намера да ја посети Украина заедно со лидерите на Полска и балтичките земји. Сепак, украинската страна јасно стави до знаење дека Штајнмаер не е добредојден во земјата поради неговиот претходен позитивен став кон Русија и гасоводот Северен тек 2. Шолц го опиша потегот на Киев како „важен пример“ што може да застане на патот на неговата посета на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи потврди: Има владина одлука за амбасадор…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи прашан…

Македонија добива нов амбасадор на САД –…

Македонија добива нова амбасадорка на САД, која…

МНР демантира дека ЕУ “ја врати” Теута:…

Министерството за надворешни работи како шпекулации ги…

Скандал во Британија: Пратеник гледал пронографски материјали…

Британскиот конзервативен пратеник Нил Периш е суспендиран…

ЕУ не ја сакаат Теута: Предлогот на…

Прелогот на Владата за амбасадорка во ЕУ,…