Објавено на:

Германски професор: Се оди добро за Путин, очекувајте нови успеси во Донбас

t

„Сè оди добро за Путин“ – во Германија ги објавија сериозните успеси на руската армија во борбите во Донбас.

Професорот на Сојузниот универзитет на Бундесверот во Минхен (дел од германските вооружени сили) Карло Масала е сигурен дека Москва постигнала сериозен успех за време на специјалната операција во Украина. Ова го изјави во интервју за ДПА.

Според него, Русија успешно ја променила својата стратегија за време на конфронтацијата во Донбас, концентрирајќи војници во одредени области. Покрај тоа, на вооружените сили на Украина им недостасува тешко оружје, додаде Масала.

Така, за претседателот на Русија „се оди добро“ и едноставно нема потреба да влегува во никакви преговори со Украина, заклучува експертот.

За возврат, пензионираниот германски генерал Роланд Катер, во интервју за ТВ каналот Ди Велт, нагласи дека руските трупи во Донбас се промениле „во однос на квалитетот“. „Треба да очекуваме нови руски успеси во Донбас“, смета тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…