Објавено на:

Германското оружје се покажа како неуспешно во Украина: Брзо се расипува

t

Германското оружје се покажа неуспешно во Украина.

Германските хаубицисе расипуваат само еден месец откако беа доставени во Украина, пишува Шпигел.

Оружјето наводно има проблем „да се справи“ со високата стапка на употреба на огнено оружје на која е изложена украинската армија.

Некои од седумте хаубици „Panzerhaubice 2000“ испратени во Украина на крајот на јуни покажуваат знаци на „трошење“, пишува германскиот весник, повикувајќи се на анонимни извори.

И некои од хардверските делови „пријавуваат“ пораки за грешка и имаат потреба од поправка.

Германската војска верува дека проблемите произлегуваат од огромниот број гранати што ги испукуваат украинските сили секој ден, кои го оштетуваат механизмот за полнење на хаубицата.

Истрелувањето на 100 гранати дневно се смета за употреба со висок интензитет, се вели во извештајот, додавајќи дека Украинците пукаат „многу повеќе“ од оваа бројка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Целосно ќе се затвори “Северен тек 2”?…

Причината за падот на притисокот во гасоводот…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…