Објавено на:

Германците ги чека тешка зима: Некој ќе мора да штеди

t

Ако Германија не заштеди гас во индустријата и енергетиката, тогаш земјата ќе се соочи со „тешка зима“, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек.

Според него, неопходно е поинтензивно да се користат германските термоелектрани на јаглен и да се полнат складиштата за гас.

Според телевизискиот канал „ЗДФ“, германскиот политичар летово планира да воведе и модел на аукција за гас. Во суштина, индустриските потрошувачи кои можат без гас ќе мора да ја намалат потрошувачката.

За потсетување, американската администрација ги повикува производителите на нафта и гас од целиот свет, вклучително и ОПЕК, да ја зголемат експлоатацијата за да ги намалат рекордните цени на горивото, изјави министерката за енергетика на САД, Џенифер Гринхолм.

– Американскиот претседател Џо Бајден побара од сите добавувачи ширум светот да го зголемат производството. Тоа ги вклучува ОПЕК и нашите домашни производители на нафта и гас – прецизира министерот во интервју за Си-Ен-Ен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Му ги кинеле гаќите, тетратките и учебниците…

Ученик во деветто одделение во основното училиште…

Настава на македонски јазик, враќање на македонските…

Центарот за македонски јазик во Грција денеска…

Маричиќ: ЕУ работи на забрзана интеграција на…

Ниту една слабост нема да остане незабележана…

(Видео) Костов до Билјана Ивановска: За три…

Сотир Костов во денешната епизода на Тешки…

Пентагон: Кина најверојатно ќе складира 1.500 нуклеарни…

Кина најверојатно ќе има залихи од 1.500…