Објавено на:

Германците ги чека тешка зима: Некој ќе мора да штеди

t

Ако Германија не заштеди гас во индустријата и енергетиката, тогаш земјата ќе се соочи со „тешка зима“, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек.

Според него, неопходно е поинтензивно да се користат германските термоелектрани на јаглен и да се полнат складиштата за гас.

Според телевизискиот канал „ЗДФ“, германскиот политичар летово планира да воведе и модел на аукција за гас. Во суштина, индустриските потрошувачи кои можат без гас ќе мора да ја намалат потрошувачката.

За потсетување, американската администрација ги повикува производителите на нафта и гас од целиот свет, вклучително и ОПЕК, да ја зголемат експлоатацијата за да ги намалат рекордните цени на горивото, изјави министерката за енергетика на САД, Џенифер Гринхолм.

– Американскиот претседател Џо Бајден побара од сите добавувачи ширум светот да го зголемат производството. Тоа ги вклучува ОПЕК и нашите домашни производители на нафта и гас – прецизира министерот во интервју за Си-Ен-Ен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…