Објавено на:

Германците против Шолц: Повеќе од 77.000 граѓани потпишаа петиција против наоружување на Украина

t

Повеќе од 77.000 луѓе потпишаа онлајн петиција со која се повикува германскиот канцелар Олаф Шолц да престане да испорачува тешко наоружување во Киев и да работи на побрз прекин на огнот во Украина.

Ваквата петиција доаѓа по отвореното писмо од германски научници и јавни личности упатено исто така до канцеларот Шолц, со кој се апелира Германија да не ја снабдува Украина со оружје.

Бројката од 77.000 потпишани е соберена заклучно со денешниот ден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…

(Вознемирувачко видео) Врснички со часови мачеле 13-годишно…

Група девојчиња се осомничени дека со часови…