Објавено на:

Гилдеј: Нема да испраќаме воени бродови во Црното Море

t

САД не планираат да испратат воени бродови во Црното Море во догледна иднина за да избегнат понатамошна ескалација на тензиите со Русија, изјави началникот на Генералштабот на американската морнарица, адмирал Мајкл Гилдеј.

„Во оваа фаза мислам дека ќе се држиме настрана од Црното Море. Сега, во однос на ескалацијата, во однос на одбраната, тоа е прилично блиску до линијата на фронтот”, рече американскиот воен лидер на семинар во Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон.

Тој, исто така, одговори одречно на прашањето дали Вашингтон размислува да ги префрли пловечките болници „Утеха и милост” во Црното Море „за да им обезбеди медицинска нега на Украинците”. „Не ја разгледавме (оваа опција)”, рече Гилдеј.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…