Гир кон Македонците: Вашиот пат кон ЕУ е многу јасен!

t

Европската политичка заедница не е никаква замена за процесот на проширување на ЕУ, ниту за пристапниот процес на вашата земја, вели шефот на Делегацијата на ЕУ во Македонија, Дејвид Гир.

Според Гир нашиот пат кон ЕУ е многу јасен и објаснет на детален начин.

-Вашиот пат кон ЕУ е веќе многу јасен, објаснет на многу детален начин и вие сте веќе на тој пат на којшто сите чекори се многу добро етаблирани. Европската политичка заедница и состанокот којшто ќе се одржи утре е начин на којшто ЕУ оддава признание и треба да придонесе за заедничко справување со важни актуелните предизвици, вели Дејвид Гир.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија ја бојкотира ЕУ: Нема да учествува…

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени…

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

Брзината на ЕУ интеграции најмногу зависи од…

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на…

ЕУ го укинува визниот режим за Косово!

Земјите-членки на ЕУ се договорија за заеднички…

Маричиќ во Брисел: Започнува скринингот за поглавјето…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…