Објавено на:

Ги оставаат на цедило? Британија ги регистрира украинските бегалци како бездомници – пропадна шемата за вдомување

t

Обединетото Кралство ги регистрира Украинците како бездомници: Под 10% од апликациите се обработени – шемата за вдомување не работи соодветно.

Десетици украински бегалци, наводно, се регистрирани како бездомници неколку дена по пристигнувањето во ОК преку новата спонзорска шема поддржана од владата, пишува Гардијан.

Планот предвидува Британците да ги примат бегалците за месечен надомест од 350 фунти кој го дава британската влада.

Од 28.000 барања, досега се обработени само 2.700 визи. Некои податоци дури сугерираат дека голем број сместувања станале нефункционални за само неколку дена – веројатно поради лошото ниво на проверки пред да се преселат бегалците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Членките на ЕУ ќе добијат 3,5 милијарди…

Земјите-членки на Европската Унија ќе добијат уште 3,5…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Повеќе од три милиони бегалци се вратиле…

Повеќе од три милиони украински бегалци веќе…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…