Објавено на:

Главната соработничка на рускиот опозиционер Навални “заработи” затворска казна

t

Рускиот суд ја осуди Љубов Собол, главниот сојузник на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, на шестмесечна затворска казна, заменувајќи ја претходната казна која таа ја доби минатата година, извести  РИА Новости.

Собол беше осудена на 1 и пол година во август 2021 година за непочитување на ковид-мерките на протестите, обвинение што таа го нарече неосновано и политички мотивирано. Тогашните ограничувањата вклучуваа забрана за излез во доцните часови, потсетува Ројтерс.

Руските ТВ канали РТ и РЕН во август минатата година цитираа извори кои рекоа дека Собол ја напуштила Русија неколку дена по воведувањето на ограничувањата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Навални: Ми се закануваат уште 15 години…

Рускиот опозиционер Алексеј Навални изјави дека против…