Главниот кризен штаб ги прифатил сите препораки на Комисијата за заразни болести

t

Главниот кризен штаб во Владата, денеска ги прифатил, сите предлози, кои, Комисијата за заштита од заразни болести ги даде во последните три недели. Од Владата за Алфа брифираат, дека мерките, ќе се најдат на дневен ред на следната владина седница..

Комисијата, до сега предложи – сетификатот за прележан ковид, да важи 180, наместо 45 дена; бремените жени – да се вратат на работа; слободен излез од државава, без поседување на ПСР-тест, потврда за прележан ковид, или сертификат за вакцинација; а без сертификат – да се влегува во шопинг моловите, но не и во угостителските објекти.


Главниот кризен штаб заседавал утрово во 10 часот.

извор: alfa.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Имало и физички напад во Собранието:…

Ексклузивно од инфомакс, Снимката од Собрание е…

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител…

Во манастирот Св. Јоаким Осоговски – Крива…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…