Објавено на:

Главниот рабин на Москва ја напушти Русија под притисокот

t

Главниот рабин на Москва, Пинас Голдшмит, ја напушти Русија откако беше ставен под притисок да ги поддржи нејзините воени акции во Украина, наведува „Ројтерс“, повикувајќи се на изјавата на членот на рабинското семејство Авитал Чижик-Голдшмит.

„Конечно, можам да кажам дека мојот свекор и свекрва, главниот рабин во Москва, Пињас Раби и Дара Голдшмит, беа под притисок од властите да ја поддржат ‘специјална операција’ во Украина – и одбија“, објави на Твитер Авитал Чижик-Голдшмит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…