Објавено на:

“Глобал Тајмс”: Европа нема да ги жртвува сопствените интереси и врски со Русија поради Вашингтон

t

Европа ги трпи последиците од украинската криза поради постапките на САД, што ќе доведе до влошување на односите меѓу Вашингтон и Брисел, пишува новинарот Ксуе Лиу во текст за кинеското издание на Глобал тајмс.


„Европските земји станаа жртви на конфликтот во Украина – тие треба да се справат со енергетската криза и наглото зголемување на цените. Покрај тоа, економиите на клучните европски земји влегуваат во фаза на рецесија, што може да предизвика политичка и социјална нестабилност, “ рече Лиу.

Во написот се нагласува дека поради тоа Европа станала помалку доверба во позицијата на САД за таканаречената закана за Западот од Русија и Кина. Авторот го поткрепи ова мислење со зборовите на Шуо Ванг, професор на Факултетот за меѓународни односи на Универзитетот за странски студии во Пекинг, кој е убеден дека европските земји нема да ги жртвуваат сопствените интереси само за да одржат систем на сојузи со Вашингтон.

Лиу нагласи дека за Европа Русија е сосед кој не може да се игнорира, а Кина е најважниот пазар.
„Во ова сценарио, американската пропаганда за кинеските и руските закани тешко може да биде успешна. Колку повеќе Вашингтон ги гледа Москва и Пекинг како непријатели, толку потешко му е да ги обедини сојузниците околу себе“, изјави авторот.


По почетокот на руската специјална операција за демилитаризација и денацификација на Украина, Западот го засили притисокот со санкции врз Москва. Многу земји најавија замрзнување на руските средства, се погласни се повиците за напуштање на енергијата од Русија. Овие мерки се покажаа како проблем за Европа и за САД, предизвикувајќи зголемување на цените на храната и горивата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција ќе ја храни Европа додека таа…

Во Европа, насадите во оранжериите се намалени…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…