Објавено на:

Говор на Путин во Санкт Петербург: Западот мисли дека светот е негов двор

t

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека „САД прогласија победа во Студената војна, а подоцна почнаа да се сметаат за богови на планетата Земја, кои немаат должности, туку само интереси“. Путин, кој денеска се обраќа на Економскиот форум во Санкт Петербург, ги коментираше и санкциите, ЕУ и „револуционерните, тектонски промени во геополитиката“.

„Има многу земји кои сакаат да соработуваат со Русија“


Путин вели дека Русија ќе го прошири својот ангажман со сите заинтересирани, и покрај желбата на Западот „да го избере патот на самоизолација“.

Тој додаде дека „има толку многу земји кои сакаат да соработуваат со Русија што нема да ги именуваат“, но дека тоа е „огромно количество луѓе на Земјата“. Рускиот претседател веројатно алудирал на Кина и Индија, двете најнаселени земји во светот, кои за разлика од западните земји не воведоа санкции кон Русија и продолжуваат да одржуваат блиски односи и соработка со Москва.

„ЕУ танцува на туѓите мелодии“

-Европската унија целосно го загуби својот суверенитет и танцува на туѓите мелодии, вели Путин.

Рускиот претседател ја обвини ЕУ дека му „штети на населението, бизнисот и економијата. Осврнувајќи се на глобалната криза со храна, Путин тврди дека проблемот „не се појавил денес“ и ја обвинува Европа дека „се обидува да обвини некој друг“.

„Русија секако не е виновна, иако западните земји се обидуваат да ја префрлат вината на нас, на сè што се случува во светската економија“, рече тој.

„Санкции како меч со две острици“

Путин ги опиша санкциите како „меч со две острици“ и рече дека западните земји размислуваат да воведат санкции „не само за Русија, туку и за секоја земја што ќе падне во немилост“.

Тој вели дека европските лидери „нанесоа сериозен удар“ на сопствените економии.

„Гледаме ескалација на социјалните и економските прашања во Европа. Во САД бележиме пораст на цената на стоките, храната и струјата, како и горивото за автомобилите. Животниот стандард на Европејците опаѓа, а нивните компании ја губат конкурентноста“, рече тој.

Според него, тоа ќе има долгорочни последици низ Европа, предупредувајќи дека систематскиот економски пад на европската економија „ќе ги влоши длабоките проблеми во западните општества“.

„Западот мисли дека остатокот од светот е негов двор“

Путин ги обвинува западните сојузници дека мислат дека остатокот од светот е „нивен двор“ и дека се обидуваат да ги изолираат или укинат „погрешните држави“.

„Западните земји ги третираат тие земји како нивни колонии и како од втор ред. Тоа е природата на сегашниот напад на русофобијата на Запад, како и редовните санкции против Русија“, рече тој.

Путин ги опишува западните санкции кон Русија како „непромислени и луди“ и како обид да се „скрши руската економија со сила со еден удар“. Тој додава дека Русија мора да биде независна и да „извлекува свои заклучоци“ за да биде успешна.

Путин вели дека светот го видел „појавата и растечката важност на новите центри на моќ“ и дека „стариот светски поредок“ заснован на една моќна сила е „нестабилен по природа“.

„Светот гледа вистински револуционерни тектонски промени во геополитиката. Повеќе не може да се игнорира дека овие тектонски промени во глобалната политика, глобалната економија, технологијата и меѓународните односи ќе имаат фундаментални, недвосмислени и немилосрдни промени“, им рече тој на присутните на економскиот форум во Санкт Петербург.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Глобал Тајмс: НАТО НЕ МОЖЕ ДА ЈА…

И покрај сите вложувања во конфликтот во…

Ќе поскапи евтината струја?

Можно е поскапување и на евтината струја,…

Латас: ДУИ е насилна партија, тоа што…

Такви сцени не доликуваат ни на слава,…

Тепачка меѓу работници во Кисела Вода

На 27.06.2022 во 23.50 часот во Полициската…

Маричиќ вели: Време е да заврши нашиот…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…