Објавено на:

Голема загриженост кај лидерите на Г7: Зошто Русија носи Искандери во Белорусија?

t

Лидерите на Г7 изразија загриженост за плановите на Русија да ги префрли во Белорусија комплексите Искандер кои можат да носат нуклеарно оружје.


Претходно рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија во наредните месеци ќе ги пренесе комплексите „Искандер-М“ на Минск.


„Ја повторуваме нашата осуда на руската неоправдана употреба на реторика и сигнали поврзани со нуклеарното оружје. Русија мора да се придржува до своите меѓународни обврски, вклучително и оние кои забрануваат употреба на хемиско, биолошко или нуклеарно оружје. Ја повикуваме Русија да се однесува одговорно и да покаже воздржаност , „и повторуваме дека употребата на такво оружје ќе биде неприфатлива и ќе има тешки последици. Во врска со тоа, изразуваме сериозна загриженост по најавата на Русија дека може да пренесе ракети со нуклеарни капацитети во Белорусија“, се вели во документот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу: Пропадна митот за западното “супер оружје”…

Западниот мит за „супероружје“ е уништен, изјави…

Путин: Русија високо ги цени своите сојузници…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…

Централната банка на Русија почнува со етапно…

Централната банка на Русија откри дека започнала…

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…