Објавено на:

Голема загриженост кај лидерите на Г7: Зошто Русија носи Искандери во Белорусија?

t

Лидерите на Г7 изразија загриженост за плановите на Русија да ги префрли во Белорусија комплексите Искандер кои можат да носат нуклеарно оружје.


Претходно рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија во наредните месеци ќе ги пренесе комплексите „Искандер-М“ на Минск.


„Ја повторуваме нашата осуда на руската неоправдана употреба на реторика и сигнали поврзани со нуклеарното оружје. Русија мора да се придржува до своите меѓународни обврски, вклучително и оние кои забрануваат употреба на хемиско, биолошко или нуклеарно оружје. Ја повикуваме Русија да се однесува одговорно и да покаже воздржаност , „и повторуваме дека употребата на такво оружје ќе биде неприфатлива и ќе има тешки последици. Во врска со тоа, изразуваме сериозна загриженост по најавата на Русија дека може да пренесе ракети со нуклеарни капацитети во Белорусија“, се вели во документот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…

Думата утре ќе пресече: Новите ентитети ќе…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…