(Видео) Голема офанзива во Украина во моментов – Во тек битката за Севернодонецк

t

Воените дејствија на руската армија во Украина добиваат на интензитет во текот на утринава откако гламурозно беше најавувана битката за Донбас која започна со огромни артилериски, ракетни и воздушни напади на украинските фортифицирани позиции.

Како што пренесуваат руските воени Телеграм канали по завземањето на Рубижне град кој е во непосредна близина на Севернодонецк сега руските трупи имаат за цел на завземање на градот во големата офанзива.

Севернодонецк е град во Луганската област во Украина. Тој има статус на град од регионално значење, Се наоѓа во близина на реката Северски Донецк, приближно 110 км северозападно од главниот град на областа, Луганск. Севернодонецк е актуелен административен центар на Луганската област поради тоа што Луганск е контролиран од самопрогласената „Луганска Народна Република“, која е надвор од контрола на Владата на Украина, слично на Краматорск кој дејствува како административен центар на Доњецката област за време на руско- Украинска војна- нивните претходни градови сè уште се де јуре административни центри. Градот има население од приближно 101.135.

Во овој регион претпоставките се дека Украинската армија има стационирано најголем број трупи од 70 до 100 илјади според некои претпоставки.

Народна милиција на Народна Република Луганск пред малку соопшти откако ја ослободивме Попасна, спроведуваме офанзива со сојузничките сили јужно од градот и на Лисичанск, прекинувајќи го снабдувањето на украинските сили (до Лисичанск и Северодонецк) и им го одземавме просторот за маневрирање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…