Објавено на:

Големи притисоци: ЕУ очекува Србија за неколку дена да воведе санкции кон Русија

t

Петер Стано, портпарол на Европската унија, вели дека Србија се приклучила на некои од претходните одлуки на ЕУ во последните неколку недели, вклучително и оние што се однесуваат на Крим, но дека за разлика од Македонија и Албанија, Белград сè уште не е целосно усогласен со сите одлуки на ЕУ, вклучително и санкциите против Русија.

„Очекуваме Србија постепено да ги почитува сите одлуки. Овде не се работи за економски интереси, ниту е прашање на избор, тука се работи за морални принципи. Санкциите на ЕУ се таму за да го спречат Путин да финансира агресија против независна и суверена земја и нејзините народи. Тоа се обидуваме да им го објасниме на нашите партнери од Западен Балкан и од целиот свет“, рече Стано.

Стано објаснува дека кога ЕУ ќе донесе некои санкции, земјите кандидати се поканети да се усогласат во период од неколку дена или неколку недели и дека поради сериозноста на ситуацијата во Украина, тој период треба да биде прашање на денови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Барди: Благодарам Македонијо! Добро да размислиме пред…

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Енис Барди,…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

Партиите тврдат: Владејачкото мнозинство и Владата се…

Партиите од владејачкото мнозинство тврдат дека нема…

Планетата спасена: Вселенското летало на НАСА успешно…

Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со…

Независно судство: САД ја санкционираше шефицата на…

Шефицата на Обвинителството во Босна и Хергцеговина,…