Објавено на:

Големи притисоци: ЕУ очекува Србија за неколку дена да воведе санкции кон Русија

t

Петер Стано, портпарол на Европската унија, вели дека Србија се приклучила на некои од претходните одлуки на ЕУ во последните неколку недели, вклучително и оние што се однесуваат на Крим, но дека за разлика од Македонија и Албанија, Белград сè уште не е целосно усогласен со сите одлуки на ЕУ, вклучително и санкциите против Русија.

„Очекуваме Србија постепено да ги почитува сите одлуки. Овде не се работи за економски интереси, ниту е прашање на избор, тука се работи за морални принципи. Санкциите на ЕУ се таму за да го спречат Путин да финансира агресија против независна и суверена земја и нејзините народи. Тоа се обидуваме да им го објасниме на нашите партнери од Западен Балкан и од целиот свет“, рече Стано.

Стано објаснува дека кога ЕУ ќе донесе некои санкции, земјите кандидати се поканети да се усогласат во период од неколку дена или неколку недели и дека поради сериозноста на ситуацијата во Украина, тој период треба да биде прашање на денови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Видов недвосмисленост кај членовите на Владата…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета…

Едно лице е приведено: Детали за вчерашната…

Во полициска акциска контрола во угостителски објекти…

Османи тврди: Историската комисија со Бугарија не…

Најодговорно тврдам дека македонско-бугарско историска Комисија не…

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Албанскиот претседател: Го замолив Папата да го…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, кој беше во…