Објавено на:

Голем број лажни дојави за бомби на јавни места низ Србија, МВР бара меѓународна помош

t

Српската полиција соопшти дека ќе побара помош преку меѓународна оперативна полициска соработка за да добие информации за нарачателот, организаторите и сторителот кој лажно ги пријавил бомбите во трговските центри, јави дописникот на МИА од Белград.

МВР соопшти дека по извршениот контрадиверзионен увид било утврдено дека биле лажни пораките испратени вчера од електронската адреса на сервисот „Протонмаил“ до повеќето трговски центри во Србија со предупредување за наводно поставени експлозивни направи во тие објекти.


Од истата електронска адреса, пораки со иста содржина се испратени на имејл адресите на трговските центри – Рајиќева, Меркатор Центар Белград, Галерија – Белград и Делта Планет во Ниш, се наведува во соопштението.

Како што соопшти МВР, мејловите пристигнале од сервисот „Протонмаил“, сервис за електронска пошта со седиште во Швајцарија, а од него во претходниот период во неколку наврати биле упатени закани и до аеродромот „Никола Тесла“ во Белград и до компанијата „Ер Србија“, а со оператвни сознанија тие се упатени од територијата на една европска држава и Украина.

-Полицијата интензивно работи во соработка со Обвинителството за високотехнолошки криминал на прибирање податоци за сторителите на ова кривично дело, се вели во соопштението на МВР.

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска оцени дека лажните дојави за бомби на летовите на „Ер Србија“ меѓу Белград и Москва, како и во трговските центри во неколку градови, претставуваат „чист економски напад врз Србија“, бидејќи таа не воведе санкции кон Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во францускиот предлог за преговорите со ЕУ…

Професор д-р Елка Јачева-Улчар, научен советник во…

Мицкоски се откажува од предвремени избори, ако…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата…

Ако не ги „расчистат“ работите во коалицијата,…

Дали ќе излезе или не од владејачката…

Чист Македонски Јазик? Чиста Лага!

Во изминативе денови, македонските политичари како Пендаровски,…

Скопјанец починал додека пешачел

На 02.07.2022 околу 06.30 часот во СВР…