Објавено на:

Голем инцидент: Руски хеликоптер влегол во финскиот воздушен простор

t

Руски хеликоптер го нарушил финскиот воздушен простор. Инцидентот се случил во јужниот дел на земјата, соопшти Министерството за одбрана на Финска.

Инцидентот се случил вчера околу 10:40 часот во близина на населените места Парика и Кесалахти во близина на копнената граница со Руската Федерација во близина на Карелискиот теснец. Хеликоптер од типот „Ми-17“ прелетал четири до 4,5 километри внатре во финска територија.

Финската погранична полиција го истражува инцидентот.

Ова е втор ваков инцидент годинава. Претходниот се случи на 8 април во регионот Порво, но тогаш во финскиот воздушен простор влезе патнички авион на Руската Федерација.

Во Финска и Шведска се водат дебати за влез во НАТО, а одлуката за аплицирање може да се донесе веќе овој месец. Според извештаите на медиумите, Финска би можела одлуката за членство во Алијансата да го донесе веќе наредната седмица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меџити: Додека сум јас министер нема да…

Ви тврдам дека додека сум министер, отсега…

Киев: Западот мора да ни каже колку…

Киев треба да знае дали Западот ќе…

Пендаровски: Присуството на пет илјади војници на…

Присуството на пет илјади војници на НАТО…

Утре посебен режим на сообраќај поради Скопскиот…

Во Скопје, утре ќе биде спроведен посебен…

Од понеделник започнува исплатата на средства за…

Министерството за образование и наука (МОН) информира…