Објавено на:

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија одбраната на значаен град во Украина

t

Силите на Народната милиција на ДНР, со поддршка на руската армија, постигнаа значителен напредок во насока Угледар и ја пробија одбраната на вооружените сили на Украина, изјави заменик-министерот за информации на Народна Република Доњецк, Даниил Безсонов. Телеграмски канал.
„Борците на народната милиција на ДНР, со поддршка на единиците на руските вооружени сили, ја пробија одбраната на вооружените сили на Украина и сериозно напредуваа во насока Вуледар. Вооружените сили на Украина претрпеа големи загуби во опремата и работна сила“, се вели во соопштението.

Тој истакна дека до денес немало значителен напредок во овој сектор на фронтот во последните месеци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…