Голем настан во Кратово: Јубилеј 140 години од раѓањето на Павел Шатев

t

Во рамките на Проектот “Незаборавник: За Македонцките работи“, на 15 јуни во Кратово ќе се чествува Јубилеј 140 години од раѓањето на Павел Шатев.

Ќе се одржи научна трибина на тема “Павел Шатев – време, живот, дело“, ќе биде отворена изложба “Павел Шатев – живот посветен за Македонија“ и ќе се одржи историски час “Павел Шатев – живот и дело“.

Пред бистата на Павел Шатев делегации од Скопје и Кратово ќе положат цвеќе. Организатори на јубилејот се Општина Кратово и институтот “Хабеас корпус“, Скопје. почеток во 12: 00 часот

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тетовец пукал на свадба, а сватовите му…

Тетовската полицијата информира дека половина час пред…

Русковска: Муареми не си даде оставка, туку…

Обвинителката Вилма Русковска во денешната изјава за…

Бурна свадба во Тетовско: 60-годишник пукал од…

Тетовската полицијата информира дека половина час пред…

(Видео) Еве како ќе изгледа мега паркот…

Општина Ѓорче Петров ќе добие МЕГА ПАРК…

Полицајка и постар маж повредени во судирот…

Вчера во 08:35 часот било пријавено дека…