Објавено на:

Голем облак од чад над Лисичанск: Гранати ја погодија рафинеријата за нафта

t

Руски гранати ја погодија рафинеријата за нафта во Лисичанск во источна Украина, оштетувајќи ги производствените погони, изјави денеска гувернерот на Луганската област, Сергеј Хајдај.

Хајдаи на каналот Телеграм објави дека при гранатирањето се оштетни објекти, вклучително и области каде што се прима сурова нафта и се меша со други елементи при процесот на рафинирање.

Тој додаде дека упорниот артилериски оган ги спречува противпожарните екипи да работат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Градот е целосно опколен, Кадиров најави голема…

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека…

Добра вечер од Путин: Руската војска влезе…

Агонија на украинската војска кај Лисичанск -…

Овде умре и надежта: Нема шанси за…

Невозможно е да се организира безбеден излез…

Кадиров соопшти: Готово е, руските сили влегоа…

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров изјави дека…

Голем облак од чад над Лисичанск: Гранати…

Руски гранати ја погодија рафинеријата за нафта…