Голем пад на цената на житото по договорот за извоз меѓу Русија и Украина

t

Неодамна потпишаните договори во Истанбул за непречен извоз на украинско жито од пристаништата на Црното Море автоматски ја намалија цената на пченицата на берзите. Иако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека извозот ќе започне во следните неколку дена, веднаш по објавувањето на веста за договорот во јавноста, цената на пченицата на европскиот пазар падна за 18 евра за тон – на 333 евра, извести германскиот специјализиран портал „Агрархојт“.

Тоа беше донекаде очекувано бидејќи долго време се шпекулираше дека милиони тони украинска пченица и други жита се заробени во магацини.

Во меѓувреме, помали количества се транспортираа по копнени и европски железници, со многу проблеми поради претовар на контингенти. Полска беше преплавена со евтино украинско жито, што доведе до остар пад на цените на домашната пченица и бунт на тамошните земјоделци. Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека земјата располага со жито во вредност од 10 милијарди долари за продажба и сега има шанса да извезе нова култура, објави Ројтерс.

Она што засега е познато е дека потпишаниот документ гарантира безбедно функционирање на извозните патишта во Црното Море, а вклучува и формирање на координативен центар под покровителство на Обединетите нации, деминирање на украинските пристаништа, заеднички инспекции на излезите и влезовите на пристаништата. , и напорите да се обезбеди безбедност на извозот. Бродовите ќе бидат предмет на 24-часовна инспекција за да се осигура дека не носат оружје.

Координативниот центар за извозни пратки ќе биде во Истанбул, Турција и ќе вклучува претставници од ОН, Турција, Русија и Украина. Овој договор, исто така, ќе и овозможи на Русија да го извезува своето жито и ѓубрива без пречки. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по потпишувањето на меморандумот потсети дека храната не била директно вклучена во антируските санкции. Сепак, на руските бродови што превезуваат храна им е забрането да пристигнуваат во странски пристаништа, а странските бродови не можат да се јават во руските пристаништа за да земат жито.

Лавров потсети дека санкциите се однесуваат на плаќање на меѓународно осигурување и други услуги, што само го влоши глобалниот недостиг на храна. Тој нагласи дека оваа криза не е предизвикана од грешка на Русија, туку е предизвикана од прекини во синџирите на снабдување поради пандемијата на корона вирусот и неконтролирано печатење пари во САД и во Европската унија, пренесе Тасс.

Москва претходно најави дека е подготвена да го олесни извозот на жито од Украина доколку се укинат ограничувањата за извозот на руска храна, но и доколку Киев ги исчисти своите пристаништа од мини.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги повика овие две земји целосно да го имплементираат документот, кој отвора пат за „значителни количини на комерцијален извоз на храна“ од три клучни украински пристаништа, објави „Скај њуз“.

Гутереш рече дека договорот ќе биде од корист за земјите во развој на работ на банкрот и за најранливите луѓе. Се очекува да има стабилизирање на глобалните цени на храната, кои се уште се на рекордно ниво, што е вистински кошмар за земјите во развој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Разрешен министерот за одбрана на Украина

Алексеј Резников повеќе не е министер за…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Зеленски “зачистува”: Им одземал државјанство на неколку…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера им го…