Објавено на:

Голем терористички напад во Норвешка: Најмалку 19 лица се повредени

t

– Норвешката полиција денеска соопшти дека смртоносните престрелки во кои загинаа две лица во близина на барови во центарот на Осло во текот на ноќта ги третира како „терористички напад“.

„Полицијата ги истражува настаните како терористички чин“, се вели во соопштението на полицијата. Еден осомничен беше уапсен по пукотниците што се случија околу 01:00 часот по локално време на три локации, вклучително и популарен геј бар во центарот на Осло. Најмалку 19 лица беа повредени во инцидентот.

Две лица се убиени во пукање во ноќен клуб во норвешкиот главен град Осло, соопшти полицијата. Полицијата на Твитер објави дека уште неколку лица се повредени, а еден осомничен е приведен набргу по пукањето во близина на местото на настанот.

-Сите индиции укажуваат на осамен сторител, изјави полицискиот портпарол Торе Барстад. Три лица се тешко повредени, а на 19 им била укажана лекарска помош.

Локалните медиуми јавија за најмалку три места на злосторство. Нема информации за потенцијалниот мотив, но инцидентот првично не беше класифициран како терористички. Полицијата не даде информации за возраста или идентитетот на уапсениот.

Нападот се случил во ноќниот клуб Лондон паб, популарен геј клуб во Осло, објави весникот Афтенпостен.

Цивили и помогнале на полицијата да го уапси осомничениот, пишува весникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…