Гостиварци и Косовapи се ckpшиле од ќотек на Маврово: Се тeпaлe со cкии и стaпови, две лица биле пренесени на Клиниka

t

По тепачката на ски терени во Мавров Осум лица, четворица државјани на Косово и четворица од Гостивар се лишени од слобода откако меѓусебно се степале на терени на ски центарот Маврово. Во тепачката во која биле користени и спортски реквизити, две лица се потешко повредени и пренесени на Скопските клиники. За дел од учесниците може да бидат поднесени и кривични пријави за насилство.

Според СВР Тетово, полициски службеници од ОВР Гостивар вчера околу 18:15 часот ги лишиле од слобода: Ј.О.(27), Д.О.(30), Ф.О.(29) и А.О.(19) од Република Косово и Б.Д.(29), Г.Ѓ.(25), М.Ѓ.(41) и С.Ѓ.(30) од Гостивар, поради сомнение за нивна инволвираност во меѓусебна физичка пресметка која околу 14:50 часот се случила на ски-терените на Бистра во Маврово.


Според пријавеното, во физичката пресметка биле употребени и тврди предмети, а две лица, А.О. и С.Ѓ. се здобиле со тешки телесни повреди, констатирани во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“, каде во меѓувреме биле пренесени за укажување на лекарска помош.

Сите инволвирани се задржани во Полициската станица Гостивар за целосно расчистување и документирање на случајот, по што ќе биде изготвена соодветна пријава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Преку 400 тепачки во Тетово за 2021:…

Во 2021 година тетовската полиција бележи 289…

Вистинска зимска идила: Интензивени врнежи од снег…

Сообраќајот на државните патишта се одвива по…

Еден од повpeдените во мacовната тепaчka на…

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Стојан Ѓуроски, е еден…

Дeтaли за тeпaчkaта: Косовци пpeдизвикале тепачka на…

Полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни…

Гостиварци и Косовapи се ckpшиле од ќотек…

По тепачката на ски терени во Мавров…