Гоце Делчев: Никој не смее да побара оставка од Оливер Спасовски

t

При денешното вклучување во емисијата “Тешки муабети”, претседателот на НПС истакна дека никој не смее да му побара оставка на министерот за внатрешни работи. Политичките партии кои се во рамките на собранието треба да побараат интерпелација и да се разрешат како министри и со себа да понесат одговорност.

“Koј смее да побара оставка од министерот?! Ние како синдикат немаме таков иструмент да побараме официјално оставка или смена на министерот. Денешната изјава на министерот е само замајување и лажење на јавноста. Како претседател на НПС немам никаков законски основ да побарам оставка, тоа може да го побара парламентарна група, политичките партии кои се во рамките на собранието за да може да му се побара интерпелација. Сите патишта водат кон одговорност на министерот за правда и министерот за внатрешни работи.” – истакна Делчев

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица удри по министерот за правда! –…

Скандалозен е молкот и немањето реакција на…

(Видео) Бајден не може да си ја…

Американскиот претседател Џо Бајден се обиде да…

За седум дена ќе биде познат судбината…

Еврејската заедница на Македонија ја започна процедурата…

Захарова со страшно предупредување: Украинците се подготвени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…