Го „самоубиле: Поранешен генерал на КГБ пронајден мртов во очигледно самоубиство

t

Пензионираниот руски разузнавач Лев Сотков е пронајден мртов во неговиот стан во Москва, соопштија властите во средата. Полицијата вели дека првичните информации сугерираат дека 90-годишниот пензиониран генерал-мајор користел пиштол што го добил како подарок од монголски колеги за да се самоубие.

Телото на Соцков го открила неговата сопруга околу пладне во средата, во бањата на нивниот стан во југозападна Москва, објавија руските медиуми, повикувајќи се на полициски извори. Тој имал прострелна рана во главата.

„Според првичните информации, причина за смртта е самоубиство“, соопшти полицијата за медиумите. До Сотков имаше полуавтоматски пиштол Токарев ТТ-30, заедно со белешка во која се објаснува од каде потекнува.

„Пиштолот е остаток од битките на реката Калхин-Гол. Ја примив кога бев пратеник во монголската тајна служба, по повод 500-годишнината од Улан-Батор, во 1989 година. – Л. Сотков“, пишуваше.

Ветеранот имал голем број сериозни здравствени состојби и постојано им кажувал на своите роднини дека е „уморен од животот“, објави весникот Комерсант.

Роден во Ленинград во 1932 година, Сотков се приклучил на КГБ во 1959 година, поминувајќи повеќе од 40 години во надворешно и централно разузнавање на Советскиот Сојуз, а потоа и на Русија. Првата главна управа на КГБ беше наследена од Странската разузнавачка служба (СВР) во 1991 година.

„За жал, почина генерал-мајор и достоен ветеран на Надворешната разузнавачка служба“, рече Сергеј Иванов, шеф на прес-службата на СВР, опишувајќи ја смртта на Сотков како „лична трагедија“ за службата.

По пензионирањето, Сотков се посветил на историјата, прочешлајќи ги архивите на СВР за да напише неколку книги за работата на разузнавачката служба. Тој ја доби специјалната награда за СВР во 2006 година, за неговата книга „Операција Тарантула“, која детално ги опишува советските разузнавачки активности насочени кон британските политичари и шпиони помеѓу 1930 и 1945 година.

Сотков објавил и документи кои покажуваат дека инвазијата на СССР од страна на нацистичка Германија во јуни 1941 година не била толку неочекувана како што тврдеа официјалните истории од тоа време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќучук: Патот на Македонија кон ЕУ ќе…

Патот на Македонија кон ЕУ ќе биде…

Француски адмирал: „Против кинеската морнарица, ќе победиме…

Началникот на генералштабот на француската морнарица во…

Меѓу странците во Велика Британија најчесто се…

Едно од седум деца родени во Велика…

Приведени две лица за изнуда на 20.000…

СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка…

Светски мафијаши добија пасош, а ни судот…

Три години трае борбата на Хенри де…