Објавено на:

Градоначалникот на Буча: Пронајдени се 403 тела, се верува дека се убиени од руските војници

t

Градоначалникот на украинскиот град Буча, во близина на Киев, изјави дека властите досега пронашле 403 тела на луѓе за кои се верува дека биле убиени од руските сили за време на окупацијата на областа. Сепак, Анатолиј Федорук дополнува дека бројот на пронајдени тела се уште се зголемува.

Федорук за време на брифингот додаде дека е премногу рано за жителите да се вратат во градот, иако руските трупи се повлекоа пред две недели.

Властите почнаа да ги извлекуваат телата од масовната гробница на црквата Св. Андреј и сите светци, кој минатата недела беше посетен од претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Џонсон повторно во Украина: Ја посети…

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон пристигна во…

“Кога тогаш ќе ја убијам”: Хрватот кој…

Горан Кнежевиќ (43) во средата доцна навечер…

Огромна благодарност од Буча до Кавадарци и…

Од украинската општина Буча се заблагодарија на…

Кавадарци се збратими со Буча! Јанчев подготвува…

Кавадарци се збратими со Буча, еден од…

Човекот кој го уби монструмот во Цетиње…

Ненад Калуѓеровиќ од Цетиње е на распит…