Објавено на:

Градоначалникот на Ирпин: Пронајдовме мртви тела на 290 цивили, некои се стрелани од Русите

t

По повлекувањето на руските сили од Ирпин, пронајдени се тела на 290 цивили, изјави денеска градоначалникот на Ирпин, Олександар Маркушин.

Маркушин во објава на Фејсбук напиша дека се идентификувани 185 загинати граѓани, од кои повеќето мажи. Тој додаде дека најмалку пет од загинатите се здобиле со повреди на мозокот и дека биле изгладнувани.

Петмина биле застрелани во дворот на катна зграда и во просториите на детски центар, пишува Си-Ен-Ен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Хорор во Херсон: Со ХИМАРС погоден…

Украинските војници застрелаа 16 цивили во селото…

Шолц од Ирпин: Војната мора да престане!

Украинскиот град Ирпин, како и претходно Буча,…

(Видео) Макрон, Шолц и Драги го посетија…

Тројцата европски лидери, Макрон, Шолц и Драги го…

(Видео) “Културно надополнување” во Германија: Престрелка на…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Градоначалникот на Ирпин: Пронајдовме мртви тела на…

По повлекувањето на руските сили од Ирпин,…