Објавено на:

Градот Скопје не е единствен надлежен за чистење на дивите депонии, да се вклучат и другите надлежни институции и Министерството за животна средина

t

Градот Скопје не е единствен кој има надлежност да ги чисти дивите депонии, таква надлежност имаат и други институции, пред се Министерството за животна средина, вели градоналачничката на Град Скопје, Данела Арсовска во денешната прес конференција.

– “Депонијата во Визбегово е чистена неколку пати и таа повторно се појавува, а чистењето на депониите не е исклучива надлежност на Градот Скопје, тоа е во надлежност и на институции кои имаат поголем капацитет и поголем буџет, меѓу нив и Министерството за животна средина.

Ги повикуваме сите институции да се вклучат во чистењето на депониите, следните чекри ќе бидат од наша страна но јас морам да ги заштитам и вработените во Град Скопје и комуналните редари кои во неколку наврати се и физички напаѓани”, истакна Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прскање против возрасни форми на комарци овој…

Авионската дезинсекција против возрасни форми комарци на…

Ракија не е за секого: Прободен и…

Британски војник бил нападнат за време на…

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи соопшти дека на…

(Фото) Ексклузивно: Кај е Гоце, нека стане…

Вредни луѓе вечерва го разубавиле Скопје. Инфомакс…

Приведен дилер од Скопје

Денеска, на улица „Марко Орешковиќ“ во Скопје, полициски…