Објавено на:

Гранатиран камп за сместување на меѓународни сили во Сомалија – имало војници од Балканот

t

Меѓународниот камп за сместување на меѓународните сили во главниот град на Сомалија, Могадишу, во кој се сместени и припадниците на војската на Србија ангажирани во мировната операција на Европската унија за обука на безбедносните сили на Сомалија, беше погоден со проектили од минофрлачи од 82 милиметри.

Два проектили паднаа во кампот и три во непосредна близина.

Во гранатирањето нема повредени, а сите шест припадници на Војската на Србија се добро и продолжуваат професионално и одговорно да ги извршуваат задачите. Во кампот се преземени дополнителни мерки за заштита за да се обезбеди безбедност на сите припадници на меѓународните сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците признаа: Загинаа над 93.000 наши војници

Украинските власти објавија дека од почетокот на…

(Во живо) Конфликт на Балканот е неизбежен…

Изјавите на Русија и Западот се максимални…

(Видео) Руските војници пристигнаа во Белорусија: Ќе…

Првите руски војници кои ќе бидат дел…

Зеленски: Балканот да започне “курс за независност…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика земјите…

Пахор: Со влез во ЕУ ќе се…

Единствен начин да се спречи поделбата на…