Објавено на:

Гранатиран уште еден украински град – голем број на загинати и повредени цивили

t

Десет цивили загинаа, а 46 се повредени во жестокото гранатирање на руската армија над украинскиот град Миколаев. Ова вечерва преку видео изјава го соопшти градоначалникот Александар Сенкевич.

Во првиот напад на руската армија во 04:00 часот по Гринич (шест часот по македонско време) „е убиен еден, а пет лица се повредени, од кои двајца се наоѓаат во тешка состојба“.


Во друг напад врз градот, девет лица загинаа, а 41 беа повредени“, истакна Сенкевич, додавајќи дека бројот на жртвите најверојатно ќе се зголеми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Италија предлага “Киев да се седне на…

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике…

Русија потврди: Во воздушен напад бил погоден…

Руските војници отвораат два морски коридори за…

Кулеба: Украинските власти “сонуваат” за гемранските тенкови…

Украинските власти „сонуваат“ за германски тенкови „Леопард“,…