Објавено на:

Гранатиран уште еден украински град – голем број на загинати и повредени цивили

t

Десет цивили загинаа, а 46 се повредени во жестокото гранатирање на руската армија над украинскиот град Миколаев. Ова вечерва преку видео изјава го соопшти градоначалникот Александар Сенкевич.

Во првиот напад на руската армија во 04:00 часот по Гринич (шест часот по македонско време) „е убиен еден, а пет лица се повредени, од кои двајца се наоѓаат во тешка состојба“.

Во друг напад врз градот, девет лица загинаа, а 41 беа повредени“, истакна Сенкевич, додавајќи дека бројот на жртвите најверојатно ќе се зголеми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…