Објавено на:

Граничната служба соопшти: Украински вооружени сили нападнале руски цивилни бродови?

t

Два цивилни товарни брода биле подложени на ракетен напад од Вооружените сили на Украина во Азовското Море, соопшти кубанската гранична служба.


„Во 11:00 часот во водите на Азовското Море, руските цивилни товарни бродови „Сгв флот“ и „Серафим Саровски“ беа подложени на ракетен напад од Вооружените сили на Украина. Беше истрелано од правец на Мариупол. Од пожарот оштетен е бродот за транспорт на нафта „Сгв флота“, на бродот избувнал пожар, а еден од членовите на екипажот е тешко повреден“, се наведува во соопштението.

Беше прецизирано дека екипажот успеал да го изгасне пожарот, а двата брода продолжиле да пловат. На местото на настанот се испратени патролни чамци на граничната управа на ФСБ за Краснодарскиот регион за да го евакуираат повредениот морнар.


Во исто време, еден украински проектил паднал на територијата на руски Кубан, соопшти руската ФСБ.


При детонацијата нема жртви или повредени.


Да потсетиме, претседателот на Русија, Владимир Путин синоќа во специјално обраќање до граѓаните на Русија соопшти дека донел одлука да започне специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…