Објавено на:

Граничната служба соопшти: Украински вооружени сили нападнале руски цивилни бродови?

t

Два цивилни товарни брода биле подложени на ракетен напад од Вооружените сили на Украина во Азовското Море, соопшти кубанската гранична служба.


„Во 11:00 часот во водите на Азовското Море, руските цивилни товарни бродови „Сгв флот“ и „Серафим Саровски“ беа подложени на ракетен напад од Вооружените сили на Украина. Беше истрелано од правец на Мариупол. Од пожарот оштетен е бродот за транспорт на нафта „Сгв флота“, на бродот избувнал пожар, а еден од членовите на екипажот е тешко повреден“, се наведува во соопштението.


Беше прецизирано дека екипажот успеал да го изгасне пожарот, а двата брода продолжиле да пловат. На местото на настанот се испратени патролни чамци на граничната управа на ФСБ за Краснодарскиот регион за да го евакуираат повредениот морнар.


Во исто време, еден украински проектил паднал на територијата на руски Кубан, соопшти руската ФСБ.


При детонацијата нема жртви или повредени.


Да потсетиме, претседателот на Русија, Владимир Путин синоќа во специјално обраќање до граѓаните на Русија соопшти дека донел одлука да започне специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…